Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně on-line; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.
V následujícím nákupním rádci vám poradíme, jak si vybrat špunty do uší proti hluku neboli zátkové chrániče sluchu a jak špunty do uší správně používat.
V závěru nákupního rádce najdete přehled druhů zátkových chráničů sluchu.
Zvažte, kolik chcete do špuntů investovat a zda hledáte jednorázové řešení (např. návštěva letecké show) nebo budete chrániče používat opakovaně (spánek, práce v hluku, pravidelné návštěvy rockových klubů, jízda na motorce atp.).
Pro rychlou orientaci v útlumu chráničů slouží hodnota SNR, která udává, o kolik decibelů se sníží hladina hluku za chráničem sluchu (na bubínku) při použití dotyčných chráničů.
Čím vyšší SNR, tím vyšší útlum chrániče poskytují.
Správný postup je vzít při výběru chráničů v úvahu hladinu, kmitočtové složení a charakter hluku. Máte-li k dispozici alespoň údaje o hladině hluku v prostředí, kde budete chrániče používat, odečtěte od naměřené hodnoty hladiny hluku hodnotu SNR. Cílem je dostat se na výslednou hodnotu do 80 dB, která je považována z hlediska ochrany sluchu za bezpečnou – viz tabulka:
hladina hluku za chráničem sluchu |
hodnocení ochrany sluchu |
> 85 dB |
nedostatečná |
80 dB - 85 dB |
přijatelná |
75 dB - 80 dB |
dobrá |
75 dB - 70 dB |
přijatelná |
< 70 dB |
nadměrná |
K měření hluku se pro soukromé potřeby vám poslouží příruční hlukoměr.
V extrémně hlučném prostředí může být nutné použít kombinaci zátkových chráničů sluchu + mušlových chráničů (protihlukových „sluchátek“) nebo zátkových chráničů sluchu + akustické (protihlukové) přilby. Výsledný útlum však není pouhým aritmetickým součtem útlumů obou chráničů.
Ani s použitím těch nejúčinnějších špuntů do uší není možné docílit stavu, kdy neslyšíte vůbec nic, protože zvuk se do vnitřního ucha přenáší i vibracemi přes kosti lebky (tzv. kostním vedením).
Vezměte v úvahu velikost a tvar zvukovodů, eventuálně i možná zdravotní omezení. V případě velmi úzkých, zploštělých nebo ostře zahnutých zvukovodů může být problém najít vyhovující univerzální špunty do uší. Řešením mohou být individuální nebo mušlové chrániče sluchu.
Není neobvyklé, že tvar zvukovodů u jednoho člověka může být velmi rozdílný. V takovém případě je nutné použít do každého ucha jiný typ chrániče, případně zvolit individuální chrániče vyrobené na míru.
Omezením pro zátkové chrániče sluchu mohou být také zdravotní obtíže, jako např. ušní záněty nebo ekzém (vždy konzultujte problém s lékařem).
V pracovním prostředí s vysokými teplotami a/nebo vlhkostí by měly být upřednostněny zátkové chrániče sluchu, neboť horko a vlhko může způsobit silné pocení pod dosedacími polštářky mušlových chráničů.
V pracovním prostředí, které je zdrojem nečistot a prachu, je důležitá prevence ušních zánětů a podráždění pokožky ucha. Měly by být vybrány takové chrániče sluchu, které je možné snadno zavádět do uší i vyndavat a přitom nedochází k jejich znečištění špinavýma rukama. Naprosto nevhodné jsou pěnové "špunty do uší" a podobné zátkové chrániče sluchu. Vhodné jsou omyvatelné zátkové chrániče se stopkou nebo úchytem, vytvarované zátkové chrániče spojené náhlavním či týlovým obloukem, individuálně zhotovené chrániče s úchytem nebo mušlové chrániče. Chrániče spojené šňůrkou nebo náhlavním obloukem mají zároveň výhodu v tom, že je můžete mít stále "po ruce" kolem krku.
Zvažte, k jakému účelu špunty potřebujete. Na trhu jsou i špunty do uší, určené jak k ochraně sluchu proti hluku, tak proti vodě, nebo různé speciální špunty do uší na spaní, do letadla, na motorku, na koncerty atp.
Vyzkoušejte lamelové špunty do uší vybavené selektivními akustickými filtry. Ty účinně tlumí zvuky chrápání a rušivý hluk z okolí, zatímco pláč dítěte, zvonek nebo budík zůstávají dostatečně slyšitelné. Zároveň jsou pohodlné a mají dlouhou životnost.
Vyberte si špunty do uší, které vyrovnávají tlak v uších při změnách nadmořské výšky, např. během startu a přistání letadla nebo při cestování v horském terénu.
Vyzkoušejte speciální "špunty do uší" pro motorkáře, které zajišťují při jízdě na motorce optimální ochranu sluchu a zároveň umožňují slyšet okolní zvuky a komunikovat.
Aneb konec pískání v uších po koncertě…
Ačkoliv si to někteří milovníci muziky neradi připouštějí, hlasitá hudba poškozuje sluch stejně, jako např. hluk v továrně. Poškození sluchu hlukem je nevratné, dá se mu však jednoduše zabránit - používáním chráničů sluchu!
Pokud patříte mezi hudebníky, DJe, zvukaře nebo hudební fanoušky, pořiďte si speciální „špunty do uší pro muzikanty“ s vyrovnanou útlumovou charakteristikou (tzv. hi-fi špunty do uší)! Ochrání váš sluch proti nadměrnému hluku a zároveň vám umožní plně si vychutnat zážitek z hudby na zkouškách, vystoupeních i koncertech, bez pocitu odříznutí od okolí. Žluté pěnové špunty za pár korun sice tlumí dobře, ale k poslechu hudby nejsou vůbec vhodné, protože zkreslují zvuk a jejich útlum je mnohdy zbytečně vysoký.
Na trhu jsou i chrániče sluchu určené jak k ochraně proti hluku, tak proti vodě!
Následující zásady platí jak pro zaměstnance, tak pro použití chráničů sluchu ve volném čase.
K tomu, aby byly chrániče účinné, je nutné používat je po celou dobu pobytu v prostředí s rizikem hluku. Dokonce i krátké přerušení používání chráničů sluchu významně snižuje účinný útlum a efektivní ochranu sluchu před poškozením hlukem.
Chrániče musí být zavedeny do uší správně, jinak plní svoji funkci jen částečně nebo vůbec.
Naučit se správně nasazovat zátkové chrániče sluchu vám možná bude chvilku trvat. Před manipulací s chrániči se vždy ujistěte, že máte čisté ruce. Chrániče do uší netlačte silou, abyste zabránili bolestivému tlaku vzduchu na ušní bubínek. Pokud se vám nepodařilo chránič správně zavést napoprvé, nedotlačujte jej do zvukovodu, ale vyndejte a znova zasuňte do ucha. (Někdy můžete při zavádění chráničů do uší pociťovat nevolnost (pocit "na zvracení"), ale ta přejde během pár vteřin po zavedení chráničů do uší.)
Pokud máte problémy se zavedením chráničů do uší, používejte vhodný lubrikační gel (tzv. komfort gel) nebo krém. S jeho pomocí chrániče pohodlně a bezbolestně zasunete do uší a správně je usadíte. Lubrikant zároveň pomáhá zmírnit případný nepříjemný pocit cizího předmětu v uchu a přispívá k dobrému utěsnění chráničů v uších.
Při zavádění chráničů respektujte anatomii ucha - zvukovod směřuje dozadu a šikmo nahoru, stejně tedy směrujte i chrániče při jejich zasouvání do uší. Nejlépe jdou zátkové chrániče zasunout do uší, když druhou rukou kolem hlavy uchopíte ušní boltec a natáhnete jej směrem nahoru a dozadu - viz obrázek vlevo - tím se zvukovod co nejvíce narovná a "otevře" - viz obrázek vpravo. Pomoci může i otevření úst.
Zasuňte chrániče tak hluboko do zvukovodu, jak je to možné; stačí, když budou vyčnívat jen tolik, aby bylo možné jejich vytažení konečky prstů. Nemusíte se bát, že si při zasouvání chráničů do uší poškodíte ušní bubínek nebo chrániče nebudete moci vyjmout z uší. Výrobci vychází při konstrukci chráničů z délky lidského zvukovodu a v zasunutí chráničů až k bubínku vám zároveň brání druhý záhyb zvukovodu. Postupujte podle návodu k použití, který může být buď slovní, nebo obrázkový.
Pěnové špunty do uší před zasunutím do zvukovodu srolujte otáčivým pohybem mezi palcem a ukazovákem na co nejmenší průměr a co nejrychleji vsuňte co nejhlouběji do ucha.
Lamelové špunty do uší nesmíte do ucha "cpát" - při zavádění do zvukovodu je třeba chráničem lehce otáčet a lamelám "vyhovět", abyste dosáhli pohodlného usazení. Zejména u lamelových chráničů sluchu je vhodné používání lubrikantu.
U lamelových chráničů sluchu může být přiložený aplikátor, jehož použití určitě vyzkoušejte k pohodlnému zavedení chráničů do zvukovodů, případně i k jejich vyjmutí.
Individuální chrániče sluchu ve zvukovodovém provedení obvykle vklouznou hladce samy na své místo. Pokud máte individuální chrániče sluchu v boltcovém provedení, je nezbytné věnovat pozornost zavedení "háku" tvarovky do záhybu ušního boltce, jak znázorňuje obrázek vpravo.
Při čelním pohledu do zrcadla by neměly být chrániče vidět, rozhodně nesmí trčet z uší. Při bočním pohledu by měly být chrániče zasunuté co nejvíce ve zvukovodu - viz spodní obrázek.
Když zkusíte třít prsty o sebe v blízkosti ucha, neměli byste nic slyšet. Zároveň, když zkusíte promluvit, svůj vlastní hlas slyšíte zesíleně.
Usazení chráničů je třeba v případě potřeby průběžně opravovat - některé typy ušních zátek mohou při žvýkacích pohybech úst a mluvení nebo v důsledku pocení postupně vyjíždět z uší.
Zátkové chrániče sluchu smí používat vždy pouze jeden uživatel. Při manipulaci s chrániči by měl mít uživatel čisté ruce.
Zátkové chrániče na opakované použití musí být pravidelně čištěny (případně dezinfikovány) podle pokynů výrobce a uloženy v čistém, suchém, uzavíratelném obalu. Znečištění chráničů může mít vliv na jejich utěsnění a může způsobit podráždění pokožky nebo vznik ušního zánětu. K dezinfikaci chráničů používejte dezinfekční spraye či ubrousky určené na ušní ucpávky.
Jednorázové (pěnové) zátkové chrániče sluchu by měly být skutečně použity jen jednou, protože s opakovaným použitím ztrácí útlum.
V případě, že dojde při používání chráničů sluchu k podráždění pokožky, jejímu odření nebo jiným potížím v oblasti uší, uživatel chráničů by měl vyhledat odbornou lékařskou pomoc.
Používání zátkových chráničů může vést k zatlačování ušního mazu (cerumenu) do zadní části ušního kanálu a časem zcela zneprůchodnit zvukovod. Je proto vhodné nechat si uši pravidelně zkontrolovat a dle potřeby vyčistit od ORL lékaře. (Člověk by si - dle doporučení lékařů - neměl zvukovod sám čistit hlouběji, než kam dosáhne špičkou malíčku - to jest tam, kam bezpečně vidí.)
Zátkové chrániče sluchu se vkládají do zvukovodu či přes něj, aby jej utěsnily. Mohou být spojeny šňůrkou, páskou nebo spojovacím obloukem. Mohou být k jednorázovému nebo opakovanému použití. Pokud se zátkové chrániče sluchu na jedno použití použijí více než jednou, nebudou poskytovat očekávaný útlum hluku. Zátkové chrániče sluchu se vyrábí z různých materiálů, jako např. plast, silikon, guma, vosk, vata atp. Některé typy vytvarovaných chráničů mohou být k dispozici v několika velikostech. Zátkové chrániče sluchu tvarované uživatelem se vyrábí ze stlačitelných materiálů, jako jsou různé pěnové polymery. Po vložení do zvukovodu se chrániče tvarované uživatelem rozvinou na původní rozměr a tím utěsní zvukovod.
Individuální chrániče sluchu zhotovené na míru podle otisku ucha uživatele mohou vyplňovat zvukovod i boltec. Tyto chrániče sluchu poskytují maximální pohodlí a uživatelský komfort. Vyrábí se z pružného silikonu nebo z tvrdého akrylu. Některé typy na míru tvarovaných chráničů sluchu mohou být vyrobeny i v nepasivním provedení - více níže.
Pasivní chrániče sluchu podle svého provedení buď pohlcují nebo odrážejí zvuk. Nemají žádný přídavný mechanismus. Jejich útlum se zvyšuje spolu se stoupajícím kmitočtem.
Nepasivní chrániče sluchu jsou pasivní chrániče sluchu s doplňkovými funkcemi. Mohou obsahovat mechanické nebo elektronické součástky.
Chrániče sluchu s hladinovou závislostí jsou navrženy tak, aby poskytovaly různý útlum podle změn hladiny akustického tlaku. Jejich hlavním úkolem je ochrana před nebezpečím impulsního nebo přerušovaného hluku, zatímco během klidových intervalů umožňují komunikaci a slyšitelnost výstražných signálů.
Tyto chrániče jsou vybaveny elektronickým systémem reprodukce zvuku. Při nízkých hladinách hluku je zvuk zachycený externím mikrofonem přenášen a zesílen reproduktorem v chrániči sluchu. Při zvyšování hladiny externího zvuku elektronika postupně redukuje jeho přenos do chrániče sluchu.
Chrániče sluchu, a to i chrániče sluchu vyrobené individuálně, s vřazeným akustickým filtrem, který umožňuje přenos nízkých hladin akustického tlaku, avšak poskytuje větší útlum vysokých hladin akustického tlaku. Některé typy na míru tvarovaných chráničů sluchu mohou být opatřeny akustickými filtry se specifickou útlumovou charakteristikou.
Chrániče sluchu s akustickými filtry poskytujícími stejný útlum zvuku v širokém frekvenčním rozsahu. Nezkreslují zvuk a umožňují bezproblémovou komunikaci.
Chrániče sluchu, a to i chrániče sluchu vyrobené na míru, s vestavěným elektronickým systémem na potlačení hluku. Jsou zvláště účinné v nízkých kmitočtech (50÷500 Hz), kde mohou být pasivní chrániče sluchu méně účinné.
Chrániče sluchu, vybavené komunikačními prostředky pro příjem informací či výstražných signálů, současně zajišťující požadovaný útlum hluku. Mohou být doplněny systémem k omezení hladiny hluku.
Nákupního rádce zpracovala Naděžda Hošťálková, Auris Audio.
Podrobné informace o problematice hodnocení rizika hluku a výběru chráničů sluchu najdete na www.auris-audio.cz.