Jak vybrat špunty do uší do vody - nákupní rádce

V následujícím nákupním rádci vám poradíme, jak správně vybrat špunty do uší do vody neboli zátkové chrániče sluchu pro plavce a jak špunty do uší správně používat.

Při výběru špuntů do uší do vody se řiďte následujícími tipy!

Druhy zátkových chráničů sluchu a jejich vlastnosti

Špunty do uší do vody neboli zátkové chrániče sluchu pro plavce se vkládají do zvukovodu či přes něj, aby jej utěsnily proti vniknutí vody při plavání, koupání, vodních sportech atp. Slouží k prevenci zánětů zevního zvukovodu (plavecké ucho) a vzniku exostóz (surfařské ucho). Mohou být univerzální nebo individuální - na míru vyrobené.

Univerzální zátkové chrániče sluchu mohou být k jednorázovému nebo opakovanému použití. Vyrábí se z různých materiálů, jako např. plast, silikon, guma atp., a mohou být spojeny šňůrkou. Některé typy vytvarovaných chráničů mohou být k dispozici v několika velikostech. Zátkové chrániče sluchu tvarované uživatelem se vyrábí z tvarovatelných materiálů, jako jsou různé silikonové tmely, kterými si uživatel vyplní dle potřeby vstup do zvukovodu, případně i boltec. 

Výhodou silikonových tmelů je možnost použití i pro nejmenší děti nebo pro atypicky tvarované uši. Z „porce“ ušního tmelu je možné oddělit jen potřebné množství materiálu, který se ale po znečištění (ušním mazem, pískem atp.) nedá znova použít.

Pěnové, voskové či vatové ušní zátky nejsou pro použití ve vodě vhodné, protože nasakují vodou.

Zátkové chrániče sluchu tvarované individuálně pro uživatele se vyrábí na míru podle otisků uší. Mohou vyplňovat zvukovod i boltec. Tyto chrániče sluchu poskytují maximální pohodlí a uživatelský komfort, jsou omyvatelné, dají se dezinfikovat a vynikají životností v řádech let. Vyrábí se z pružného silikonu. Jsou ideálním řešením pro uživatele s úzkými nebo atypicky tvarovanými zvukovody.

Cena

Zvažte, kolik chcete do špuntů investovat a zda hledáte jednorázové řešení (např. dovolená u moře) nebo budete chrániče používat pravidelně.

 

Špunty do uší na plavání pro děti

Pro děti od 3 let lze vybírat z nabídky dětských zátkových lamelových („stromečkových“) chráničů sluchu.

 

 

 

Někteří výrobci nabízí zátkové chrániče sluchu ve velikosti vhodné už pro děti od 1 roku - záleží na velikosti a tvaru zvukovodů dítěte.

 

Pro děti, které jsou schopné absolvovat odebrání otisků uší, jsou vhodné i plavecké ucpávky zhotovené na míru (viz informace výše). U dětí je však třeba vzít v úvahu omezenou dobu použitelnosti individuálních ušních ucpávek - jak děti rostou, ucpávky přestávají časem těsnit a je třeba vyrobit nové.

 

Další možností je použití tvarovatelných chráničů sluchu typu „ušní tmel“. Toto řešení je vhodné i pro nejmenší děti.

Tmelem se vyplní dle potřeby ušní boltce tak, aby se utěsnil vstup do zvukovodu.

U malých dětí je ideální kombinovat „špunty do uší“ s neoprenovou plaveckou čelenkou, která rovněž chrání proti vniknutí vody do uší a zároveň brání dítěti v manipulaci s ušními ucpávkami.

 

Tipy na závěr:

Vadí Vám, že se špunty v uších v bazénu či na pláži špatně slyšíte?

Vyberte si špunty do uší se speciálními akustickými filtry, které brání pocitu izolace uživatele od okolí. Takové špunty do uší spolehlivě těsní proti vodě, ale konverzace a další okolní zvuky zůstávají slyšitelné.

Hledáte špunty do uší do vody, ale někdy by se Vám hodily i chrániče proti hluku?

Na trhu jsou i špunty do uší určené jak k ochraně proti vodě, tak proti hluku!

 

 

Trpíte záněty zevního zvukovodu a přitom se nechcete vzdát plavání?

Dříve, než vyjmete plavecké ucpávky z uší, vysušte zbytky vody z ušních boltců (např. cípem ručníku). Zabráníte tak navzlínání vlhkosti (a zanesení případného znečištění z vody) do zvukovodů.

Zvažte také používání neoprenové plavecké čelenky, která v kombinaci se špunty do uší poskytuje maximální možnou ochranu proti vniknutí vody do uší.

 

Udržujte svoje plavecké ušní ucpávky v čistotě, případně používejte dezinfekční spraye či ubrousky určené na ušní ucpávky.

 

Jak správně používat špunty do uší do vody

Zavádění zátkových chráničů do zvukovodu

Chrániče musí být zavedeny do uší správně, jinak plní svoji funkci jen částečně nebo vůbec.

Naučit se správně nasazovat zátkové chrániče sluchu vám možná bude chvilku trvat. Před manipulací s chrániči se vždy ujistěte, že máte čisté ruce. Chrániče do uší netlačte silou, abyste zabránili bolestivému tlaku vzduchu na ušní bubínek. Pokud se vám nepodařilo chránič správně zavést napoprvé, nedotlačujte jej do zvukovodu, ale vyndejte a znova zasuňte do ucha. (Někdy můžete při zavádění chráničů do uší pociťovat nevolnost (pocit "na zvracení"), ale ta přejde během pár vteřin po zavedení chráničů do uší.)

Pokud máte problémy se zavedením chráničů do uší, používejte vhodný lubrikační gel (tzv. komfort gel) nebo krém. S jeho pomocí chrániče pohodlně a bezbolestně zasunete do uší a správně je usadíte. Lubrikant zároveň pomáhá zmírnit případný nepříjemný pocit cizího předmětu v uchu a přispívá k dobrému utěsnění chráničů v uších.

Při zavádění chráničů respektujte anatomii ucha - zvukovod směřuje dozadu a šikmo nahoru, stejně tedy směrujte i chrániče při jejich zasouvání do uší. Nejlépe jdou zátkové chrániče zasunout do uší, když druhou rukou kolem hlavy uchopíte ušní boltec a natáhnete jej směrem nahoru a dozadu - viz obrázek vlevo - tím se zvukovod co nejvíce narovná a "otevře"  - viz obrázek vpravo. Pomoci může i otevření úst.

  

Zasuňte chrániče tak hluboko do zvukovodu, jak je to možné; stačí, když budou vyčnívat jen tolik, aby bylo možné jejich vytažení konečky prstů. Nemusíte se bát, že si při zasouvání chráničů do uší poškodíte ušní bubínek nebo chrániče nebudete moci vyjmout z uší. Výrobci vychází při konstrukci chráničů z délky lidského zvukovodu a v zasunutí chráničů až k bubínku vám zároveň brání druhý záhyb zvukovodu. Postupujte podle návodu k použití, který může být buď slovní, nebo obrázkový.

Lamelové špunty do uší nesmíte do ucha "cpát" - při zavádění do zvukovodu je třeba chráničem lehce otáčet a lamelám "vyhovět", abyste dosáhli pohodlného usazení. Zejména u lamelových chráničů sluchu je vhodné používání lubrikantu.

U lamelových chráničů sluchu může být přiložený aplikátor, jehož použití určitě vyzkoušejte k pohodlnému zavedení chráničů do zvukovodů, případně i k jejich vyjmutí.

 

Individuální chrániče sluchu ve zvukovodovém provedení obvykle vklouznou hladce samy na své místo. Pokud máte individuální chrániče sluchu v boltcovém provedení, je nezbytné věnovat pozornost zavedení "háku" tvarovky do záhybu ušního boltce, jak znázorňuje obrázek vpravo.

 

Jak poznáte, že máte chrániče sluchu správně zavedené?

Při čelním pohledu do zrcadla by neměly být chrániče vidět, rozhodně nesmí trčet z uší. Při bočním pohledu by měly být chrániče zasunuté co nejvíce ve zvukovodu - viz spodní obrázek.

Když zkusíte třít prsty o sebe v blízkosti ucha, neměli byste nic slyšet. Zároveň, když zkusíte promluvit, svůj vlastní hlas slyšíte zesíleně.

Usazení chráničů je třeba v případě potřeby průběžně opravovat - některé typy ušních zátek mohou při žvýkacích pohybech úst a mluvení nebo v důsledku pocení postupně vyjíždět z uší.

Údržba, hygiena, kontrola

Zátkové chrániče sluchu smí používat vždy pouze jeden uživatel. Při manipulaci s chrániči by měl mít uživatel čisté ruce.

Zátkové chrániče na opakované použití musí být pravidelně čištěny (případně dezinfikovány) podle pokynů výrobce a uloženy v čistém, suchém, uzavíratelném obalu. Znečištění chráničů může mít vliv na jejich utěsnění a může způsobit podráždění pokožky nebo vznik ušního zánětu. 

V případě, že dojde při používání chráničů sluchu k podráždění pokožky, jejímu odření nebo jiným potížím v oblasti uší, uživatel chráničů by měl vyhledat odbornou lékařskou pomoc.

Používání zátkových chráničů může vést k zatlačování ušního mazu (cerumenu) do zadní části ušního kanálu a časem zcela zneprůchodnit zvukovod. Je proto vhodné nechat si uši pravidelně zkontrolovat a dle potřeby vyčistit od ORL lékaře. (Člověk by si - dle doporučení lékařů - neměl zvukovod sám čistit hlouběji, než kam dosáhne špičkou malíčku - to jest tam, kam bezpečně vidí.)

 

Nákupního rádce zpracovala Naděžda Hošťálková, Auris Audio.

Podrobné informace o problematice výběru chráničů sluchu najdete na www.auris-audio.cz.

X

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním e-shopu dáváte najevo svůj souhlas s využíváním cookies.

Souhlasím
Nastavit
Nesouhlasím